Warehouse/Industrial Space for Rent, 3'400m2, in Morelia MEX0215
About the asset
Multi tenant Warehouse with a total space available of 3,407.8 m2 inside ELEVA PARK in MoreliaRent FOR A MAXIMUNM OF 3 YEARSAAA-Class Industrial Park in MoreliaAAA-Class Industrial Park in Morelia, located in Rancho Real Valladolid, stands as an architectural and logistical gem in the heart of Michoacán. Encompassing 145 hectares, this industrial park is a strategic development hub with exceptional features that set it apart in the region.Its location at km 6.5 on the Morelia-Salamanca Highway, ...Read MoreMore Details
| Square Meter | 3'407 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Price on Request |
| Construction Year | 2023 |
| Ready to operate | Ready to be used, immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | From the CFE (clean energy ) geothermal 13.2KV 3-phase 4-wire electrical network, the transition is connected via Relief terminals to XLP 15KV type cable, Aluminum 1/0 cal Viakon brand of Conductores Monterrey or similar to a transformer |
| Lighting Type | Lighting in Warehouse with High Bay LED luminaires, brand Lithonia I Beam or similar, listed by UL, hung from the ceiling structure seguo provide 300 lux of average illumination, considered in open area. |
| Min Height | 10 m |
| Max Height | 12 m |
| Divisible | |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 347 |
| No of Parking Slots | 69 |
| No of Docks | 3 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | Yes 34 lps |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | Yes |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24/7 security access |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Triple AAA |
| Quality Walls | Precast concrete wall 10 cm thick, |
| Quality Roof | The roof is built with KR-18 zintroalum |
| Quality Floor | Concrete pad in Warehouse,loading and unloading area |
| Asset Updated | 19/02/2025 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1025 |
| Air Condition | Yes |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Michoacan
4.7 Million Habitants
2.2 M Active working population
1.100km Distance to US-Border
$520 USD Average Monthly salary
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.














