Warehouse/Industrial Space for Rent, 785m2, in Tepotzotlan, Mexico City MEX1439
About the asset
Compact Urban Warehouse in Tepotzotlán (Mexico City) Ideal for last-mile logistics and light distribution operations This compact industrial warehouse offers approximately 785 sqm of functional space in Tepotzotlán, one of the most established logistics corridors in the Mexico City metropolitan area. With a functional 7-meter clear height and reinforced 16 cm flooring, the facility is well suited for light logistics, urban distribution, and e-commerce operations. Its proximity to major consumpt...Read MoreMore Details
| Square Meter | 785 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | $11.00-14.00 USD per m2 (Mkt.Price) |
| Land Size Total | 2'168 m2 |
| Bay Size | 20x5.7m |
| Construction Year | 2012 |
| Ready to operate | immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | tbd |
| Min Height | 7 m |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | No |
| Expansion possible | No |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 209m2 |
| No of Parking Slots | 3 |
| No of Docks | |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24-hour security |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | Block |
| Quality Roof | Metal Sheet / Lamina KR-18 |
| Quality Floor | 16cm |
| Asset Updated | 11/01/2026 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1000 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Mexico City
22 Million habitants
4.6M Active working population
$880 USD Average Salary
16 Industrial Parks450.000 University Students
1,100 km Distance to US-Border
Manufacturing in Querétaro
The City
Queretaro is only 2 hours away from Mexico City and belongs to the most secure and competitive states in Mexico. They have opened the first Aeronautics University and have since 2006 over 25k graduates in that field. In addition, most data centers are in Queretaro housed. Queretaro has achieved a new record in FDI with 200 MDD USD.
Strategic Location
Located just 120 miles north of Mexico City, it has excellent national and international connectivity. Within 350km, there’re are 45m habitants, thus Queretaro is a very attractive workplace. Thanks to the central location and its modern highways and railways, it ensures a smooth transportation to all states of Mexico.
Industries
There are 8 industry clusters in Queretaro, with its main focus on automotive and aerospace. In the automotive sector, here are over 7 OEM’s, 112 Tier 1, +200 Tier 2 companies active. The aerospace industry has 2 OEM’s and 26 suppliers in Tier 1&2 as well as over 10k employees. In total, Queretaro has over 50 Industrial Parks.
Workforce & Universities
Queretaro has over 3k graduated technical engineers, 28% of all students are in the engineering. The government has various alliances with renowned companies such as Siemens or IBM in the industry 4.0 in which students take advantage from the practical work. Beside that, Queretaro has over 56 Research and Development Centers.





