Warehouse/Industrial Space for Sale, 1'300m2, in Chihuahua MEX0832
About the asset
This modern and spacious Warehouse has 4 offices, 3 bathrooms, and a new kitchen. It is fully equipped for shipments, containers, and trailers. The Warehouse has been 100% renovated inside and out, with new vinyl paint, two new roll-up doors with electric motors, and a secure front door with additional iron gate. It features four new mini-split air conditioners for the offices, high-quality kitchen materials, new pre-mixed concrete floors, ceramic and laminated wood flooring in offices, and new ...Read MoreMore Details
| Square Meter | 1'398 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Buy |
| Asking Price | Asking Price: $702'000 USD |
| Land Size Total | 1'398 m2 |
| Construction Year | 1989 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 70-liter electric water heater |
| Lighting Type | 250 W LED |
| Max Height | 0 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | 1 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Class A |
| Quality Walls | featuring 15 cm thick walls. |
| Quality Roof | |
| Quality Floor | pre-mixed concrete/ ceramic tiles |
| Asset Updated | 11/09/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 240 |
| Air Condition | Yes |
| Ventilation System | atmospheric roof extractors |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Chihuahua
3.86 M Population
2.4 M Active working population
6,600 graduated engineers per year
77 Industrial Parks
350 km Distance to he US-Border
Manufacturing in Nuevo León
The City
Monterrey has over 6 Million habitants and belongs to the most secure cities in Monterrey. In the last two years, over 51% new investment have been done, out of that 49% of expansion projects.
Strategic Location
Monterrey is only 3 hours by car from the United States border away, over 20 international flights to Europe, North and South Europe as well as over 20 domestic flights.
Industries
Nuevo Leon has 14 clusters, with its main sectors in automotive, aerospace, home appliances, and information technology.
Workforce & Universities
Nuevo Leon have yearly over 36’000 graduated engineers & technicians. Thanks to the close distance to the US-Border, many people are bilingual. The most prestigious universities are Technology de Monterrey, UANL, UDEM and U-ERRE.









