Available Industrial Building 10'000m2-18'100m2, in Ramos Arizpe (Coahuila), for rent MEX0359
Avail. Industrial Space
18'189
About the asset
Just a short 15-minute drive from the airport (SLW), this location is strategically connected with highways leading to Monterrey, Saltillo-Monclova, Reynosa/McAllen TX, Laredo TX, and Mexico City. With 24/7 controlled access through fenced and gated facilities, this space is ideal for manufacturing, assembly, and distribution. Accessible by public transportation, it offers the best available infrastructure, all conveniently located on-site. The nearby and easily accessible labor force adds to th...Read MoreMore Details
| Square Meter | 18'189 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Mkt Price 5.20-7.00 USD m2 |
| Land Size Total | 36'214 m2 |
| Bay Size | 15.24 m x 26.19 m |
| Ready to operate | 2 Q 2024 |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 164 |
| No of Docks | 14 |
| No of Ramps | 2 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | 24/7 Controlled access: Fenced and Gated |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Steel Rigid frame |
| Quality Walls | Pre-Cast Concrete |
| Quality Roof | Standing Seam Roof |
| Quality Floor | 6 inches / 15 cm |
| Asset Updated | Invalid date |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 300 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Coahuila
3.7 M Population
1.48 M Active working population
23,948 Graduates per school cycle
$550 USD Average monthly salary
47 Industrial Parks
512 km of border with the US
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.
