Available Industrial Building 3'400m2 in Monterrey (Nuevo Leon) for lease MEX0829
Avail. Industrial Space
3'402
About the asset
Class A industrial building with the best location near the center of Monterrey. The industrial park offers shared amenities such as a cafeteria and restrooms, module versatility, utility infrastructure, controlled access, and security. LEED Gold certified building. The site is well-connected to the city's main avenues, nearby labor pool, and public transportation routes. It is ideal for light manufacturing operations, logistics, warehouse, and last-mile distribution.More Details
| Square Meter | 3'402 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Mkt Price 6.00-8.00 USD m2 |
| Land Size Total | 21'752 m2 |
| Bay Size | 7.50x 15.85 m |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 150 kVA |
| Natural Gas | feasible |
| Min Height | 7.5 m |
| Max Height | 8.9 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | 355m2 |
| No of Parking Slots | 15 |
| No of Docks | 6 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | Municipal |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | block/laminate |
| Quality Roof | sandwich panel |
| Quality Floor | 15 cm(6 in) with 5 ton/m2 load capacity |
| Asset Updated | 11/09/2024 |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 200 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | louvers |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.
