Available Industrial Building 4'300 m2, in Hidalgo for Rent MEX0387
Avail. Industrial Space
4'393
More Details
| Square Meter | 4'393 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Mkt Price 4.50-5.50 USD m2 |
| Land Size Total | 8'381 m2 |
| Bay Size | 39.4' x 60' |
| Ready to operate | Immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Natural Gas | Natural Gas 2" |
| Lighting Type | 40 fc LED production floor, 50 fc LED offices |
| Min Height | 9.75 m |
| Max Height | 9.75 m |
| Divisible | On Demand |
| Expansion possible | No |
| No of Office Rooms | |
| Office Area | |
| No of Parking Slots | 6 |
| No of Docks | 9 |
| No of Ramps | |
| Water available | Yes |
| Water Note | 0.10 lps |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | On Demand |
| Security | |
| Sanitary rooms | |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | Tilt-up |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | KR 18 Sheet Metal |
| Quality Floor | |
| Asset Updated | Invalid date |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 1100 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Hidalgo
3.2 M Population
1.5 M Active Working Population
21,725 Graduates per year
$317 USD Average Monthly salary
14 Industrial Parks
1,125 km to the US Border
Manufacturing in Coahuila
The City
Coahuila, the third-largest state in Mexico spanning 151,594.8 square kilometer.
Strategic Location
With a population of 3,146,771, Coahuila’s strategic location, enhanced by Highway 57 and two border crossing points to the US, facilitates robust trade
Industries
Coahuila is the second-largest exporter and the foremost in transportation equipment goods.
Workforce & Universities
The state boasts 131 higher education institutions, 48 of which offer graduate programs, cementing its status as an educational destination.
