Available Warehouse 1'245m2 - 1'395 m2, in Monterrey, for rent MEX0277
About the asset
It features office areas of 116 square meters, including a reception area and bathrooms for both men and women. There is also a loading and unloading maneuvering area, as well as a 45kVA transformer on site. The floor thickness is 25 cm.More Details
| Square Meter | 1'245 m2 |
|---|---|
| Buy or rent | Rent |
| Asking Price | Mkt Price 6.00-8.00 USD m2 |
| Ready to operate | immediately |
| Electricity Extra Power | On Demand |
| Electricity Note | 45kVA transformer on site |
| Min Height | 9.66 m |
| Max Height | 8.26 m |
| Divisible | |
| Expansion possible | On Demand |
| No of Office Rooms | 1 |
| Office Area | 116 |
| No of Parking Slots | |
| No of Docks | 1 |
| No of Ramps | 1 |
| Water available | Yes |
| Water Note | |
| Docks Levelers |
..
| Video Monitoring Inside Nave | On Demand |
|---|---|
| Security Fence | Yes |
| Video Monitoring Park | Yes |
| Security | |
| Sanitary rooms | 2 |
| Social Rooms | |
| Fire Protection | Yes |
| Building Type | |
| Quality Walls | |
| Quality Roof | The roofing consists of sheets and a mattress, |
| Quality Floor | The floor thickness is 25 cm |
| Asset Updated | Invalid date |
| Distance to Airport | |
| Distance to US Border | 300 |
| Air Condition | On Demand |
| Ventilation System | |
| Certifications | |
| Permission Government | Yes |
Note:Those info are without guarantee and can vary.
Facts About Nuevo León
5.8 Million habitants
2.9 M Active working population
60,000 Graduates per year
$400 USD Average monthly salary
213 Industrial Parks220km to the US Border
Manufacturing in Querétaro
The City
Queretaro is only 2 hours away from Mexico City and belongs to the most secure and competitive states in Mexico. They have opened the first Aeronautics University and have since 2006 over 25k graduates in that field. In addition, most data centers are in Queretaro housed. Queretaro has achieved a new record in FDI with 200 MDD USD.
Strategic Location
Located just 120 miles north of Mexico City, it has excellent national and international connectivity. Within 350km, there’re are 45m habitants, thus Queretaro is a very attractive workplace. Thanks to the central location and its modern highways and railways, it ensures a smooth transportation to all states of Mexico.
Industries
There are 8 industry clusters in Queretaro, with its main focus on automotive and aerospace. In the automotive sector, here are over 7 OEM’s, 112 Tier 1, +200 Tier 2 companies active. The aerospace industry has 2 OEM’s and 26 suppliers in Tier 1&2 as well as over 10k employees. In total, Queretaro has over 50 Industrial Parks.
Workforce & Universities
Queretaro has over 3k graduated technical engineers, 28% of all students are in the engineering. The government has various alliances with renowned companies such as Siemens or IBM in the industry 4.0 in which students take advantage from the practical work. Beside that, Queretaro has over 56 Research and Development Centers.
